top of page

Aktualności

Szukaj

ATP - najważniejsze źródło energii

  • Zdjęcie autora: KND
    KND
  • 16 lis 2020
  • 2 minut(y) czytania

W dzisiejszym poście chciałabym się skupić na dość ważnym zagadnieniu, w dziedzinie

dietetyki sportowej, jakim jest ATP.


Na początek czym jest ATP...?


ATP - NAJWAŻNIEJSZE ŹRÓDŁO ENERGII




ATP {adenozynotrifosforan} - związek ten powstaje w wyniku przekształcenia substratów energetycznych i stanowi bezpośrednie źródło energii.

Proces ten zachodzi m.in. w mitochondriach komórek mięśniowych.

ATP można potocznie nazwać „paliwem rakietowym”, czyli takim o najwyższej jakości. Jest on głównym i najważniejszym związkiem energetycznym.


Co ciekawe i warto o tym wspomnieć, przekształcenie substratów w ATP nie zawsze przebiega tak samo. Wszystko w dużej mierze zależy od rodzaju aktywności fizycznej, czasu jej trwania i intensywności.




Ilość ATP, jaką może wytworzyć ludzki organizm jest niska, dlatego konieczna jest jego resynteza z fosfokreatyny, węglowodanów lub tłuszczy. W trakcie treningu o średniej lub wysokiej intensywności głównym substratem do syntezy ATP są węglowodany.

Jest to związane ze zwiększonym zaangażowaniem glikolitycznych włókien mięśniowych typu II i aktywacją glikolitycznych enzymów przy tego typu ćwiczeniach.




W zależności m.in. od rodzaju i intensywności wysiłku, wykorzystywane są cztery

mechanizmy:


*Uzyskiwanie ATP poprzez przeniesienie na ADP, bogato energetycznej grupy fosforanowej z fosfokreatyny{PCr} - w reakcji tej bierze udział enzym o nazwie kinaza kreatynowa.

Mechanizm ten wykorzystuje się głównie podczas wysiłków bardzo krótkich i bardzo intensywnych:


Glikoliza beztlenowa- energia pozyskiwana jest z glukozy na drodze beztlenowej, czyli podczas wysiłków krótkich i bardzo intensywnych,


Przemiany tlenowe{ reakcje glikolityczne i lipolityczne}- węglowodany, tłuszcz i aminokwasy muszą połączyć się z tlenem, by wytworzyć ATP,


Reakcja katalizowana przez enzym noszący nazwę miokinaza, w której z dwóch cząsteczek ADP powstaje jedna cząsteczka ATP, jednak w tym procesie produkowane są niewielkie ilości ATP.


Krótkie podsumowanie:


Przy wysiłkach krótkich, ale za to maksymalnie intensywnych {do 10s intensywność 95-100%}, w których potrzeba wytworzyć maksymalną moc, paliwo do pracy, uzyskuje się głównie z przemian beztlenowych niekwasomlekowych, tj. z ATP i fosfokreatyny, jako przykład bieg na 100m.


Podczas wysiłków trwających od 100 do 120s { intensywność 80-95%} zawodnik wykonuje wysiłki także beztlenowe, ale już tzw. kwasomlekowe, zachodzi reakcja zwaną glikolizą.

Mechanizm glikolizy stanowi szybkie źródło energii, jednak wolniejsze i mniej wydajne.

Przykładem może być np. trening na basenie na dystansie 50m.


Nieco inaczej przedstawia się sytuacja podczas wysiłków trwających do 20 min {intensywność 60-80%}.

Organizm w krótkim czasie wykorzysta zgromadzone w mięśniach ATP i fosfokreatynę i rozpocznie proces przejścia z procesów beztlenowych na tlenowe i utleniania substratów w mitochondriach komórek mięśniowych.

Węglowodany, kwasy tłuszczowe i białko muszą się połączyć z tlenem, aby wytworzyć niezbędny ATP, jako przykład podaję bieg na 4km.


Moim zdaniem i z punktu widzenia zarówno fizjologicznego jak i biochemicznego najbardziej korzystnym treningiem w celu spalania tkanki tłuszczowej są treningi tlenowe, ponieważ są bardziej utleniane, dzięki połączeniu z tlenem, a nie pozyskują energii głównie z glikolizy.


Na zakończenie zamieszczam tabelkę przedstawiającą procentowe wykorzystanie procesów tlenowych i beztlenowych, w różnych dyscyplinach sportowych.





 

Autor:

Agnieszka Polaszewska


Literatura:

Książka:

K. Mizera, J. Mizera, Dietetyka sportowa. Co jeść, Co jeść, by trenować efektywnie”, wyd. Galaktyka, 2017.

Wykresy:

strona internetowa: www.sportwmojejglowie.pl















Comments


Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu
Instytut  Żywienia Człowieka i Dietetyki


ul. Wojska Polskiego 31 60-624 Poznań
tel./fax (61) 848 73 32

Dołącz do nas!
e-mail: knd@up.poznan.pl

  • White Facebook Icon

© 2023 by Alison Knight. Proudly created with Wix.com

bottom of page