top of page

Aktualności

Szukaj
  • Zdjęcie autoraKND

Wpływ otyłości na psychikę





Otyłość


Jest to stan, w którym występuje nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Otyłość określana jest także jako choroba cywilizacyjna, dotykająca 800 mln osób. To niebezpieczny stan, przyczyniający się do wielu chorób. Aczkolwiek nie jest to problem wyłącznie natury fizycznej. Istnieje wiele zależności między otyłością a psychiką. Jest to choroba, gdzie zachodzi potrzeba wsparcia, a więc, gdy czujemy, że sami nie dajemy sobie rady, warto wtedy poprosić kogoś o pomoc.



Stopnie i rodzaje otyłości


  • Otyłość pierwszego stopnia jest uważana wtedy, kiedy wskaźnik BMI >30

  • Otyłość II stopnia - BMI > 35

  • Otyłość III stopnia /otyłość olbrzymia - BMI > 40


Występują również 2 odmienne typy:


· Brzuszna/ androidalna

· Pośladkowo-udowa/gynoidalną


Rodzaj otyłości określamy za pomocą wskaźnika WHR

WHR = P/B gdzie P – obwód w pasie w centymetrach, B – obwód bioder [cm]


Kobiety: WHR ≥ 0,8; mężczyźni ≥ 1 = otyłość brzuszna

Kobiety: WHR < 0,8; mężczyźni < 1 = Otyłość pośladkowo-udowa



Co sprzyja otyłości?


· Brak albo zbyt mała ilość ruchu

· Nadwyżka kaloryczna

· Niewystarczająca ilość snu

· Mała ilość warzyw i owoców w naszej diecie

· Złe nawodnienie - za mało wody

· Bazowanie na produktach przetworzonych

· Duża ilość stresu





Skutki otyłości


Otyłość przyczynia się do wielu chorób, zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Nie są to tylko nadmierne kilogramy i zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, lecz także problemy zdrowotne oraz psychiczne.


Skutki otyłości na podłożu psychicznym to m.in:

· Depresja

· Niska samoocena

· Porównywanie się do innych

· Brak wiary w siebie

· Negatywna ocena samego siebie

· Izolowanie się

· Unikanie życia towarzyskiego



Jak walczyć z otyłością?



· Przestać szukać wymówek. Zamiast zrzucać całą winę np. na geny, warto znaleźć swój ulubiony rodzaj aktywności fizycznej albo pójść na spacer. Jeżeli nie wiemy, w jakim sporcie czulibyśmy się pewnie, warto spróbować różnych. Nie należy się bać ani wstydzić np. tego, że jesteśmy mniej sprawni od innych, ponieważ każdy kiedyś zaczynał.


· Jeść min. 400 g warzyw i owoców. Są to produkty, które zawierają dużo błonnika, poprawiającego perystaltykę jelit oraz zwiększającego uczucie sytości a także mają mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych.


· Unikać podjadania z nudów albo ze stresu. Nie jest to dobre, kiedy ,,zajadamy” emocje. Często sięgamy wtedy po wysokokaloryczne przekąski, co sprzyja przybieraniu na wadze. Postarajmy znaleźć sobie jakieś zajęcie, hobby. Może to być dowolna aktywność fizyczna np. joga, spacer, zajęcia fitness. Warto wybrać ćwiczenia, które lubimy wykonywać, ponieważ wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziemy kontynuować ich wykonywanie, zamiast szukać wymówek. Ćwiczenia podnoszą poziom hormonu szczęścia, czyli endorfin a także pomagają spalić nadmierną tkankę tłuszczową.


· Zadbać o odpowiednią ilość snu – 7/9 h, ponieważ jego niedobór prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, co sprzyja większemu uczuciu głodu w ciągu dnia

· Jeść to, co lubisz i po czym czujesz się dobrze. Nie należy przechodzić na żadne ,,diety cud”. Ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, najlepiej bazująca na niskoprzetworzonych produktach. Należy pamiętać o tym, aby zachować deficyt kaloryczny, ponieważ jest on niezbędny do utraty masy ciała. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie skomponować sobie diety, warto udać się wtedy do dietetyka

· Jeżeli przez tę chorobę czujemy się źle na tle psychicznym, dobrym wyjściem będzie wizyta u psychologa







Podsumowanie


Trzeba pamiętać, że nigdy nie jest zbyt późno, żeby zmienić swoje życie i pomóc sobie samemu. Będzie to wymagać pewnego wysiłku, ale efekt będzie tego wart. Nie należy zapominać, że w każdej chwili możemy poprosić o wsparcie drugą osobę, gdy czujemy, że nie dajemy sobie z tym rady sami. To od nas zależy, jak będzie wyglądało nasze życie. Nie narzucajmy sobie zbyt wiele wyrzeczeń od razu, ponieważ po krótkim czasie może nas to demotywować i wrócimy do starych nawyków.




Autorzy:

Julia Osiadacz


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page