top of page

Aktualności

Szukaj
  • Zdjęcie autoraKND

Wartościowe tłuszcze dla dzieci do lat trzech, czyli jak zdrowo karmić maluchy

Zaktualizowano: 26 sty 2021




W pierwszym etapie warto zastanowić się jakie zapotrzebowanie ma nasze dziecko. Jest to około 50% tłuszczów z diety dla niemowląt. Kobiece mleko dostarcza właśnie tyle.


A co kiedy chcemy wprowadzić nowe pokarmy?


Mieszanki dla niemowląt mają podobną zawartość co mleko matki. Natomiast starsze dzieci potrzebują o 20% mniej, ale z zaznaczeniem że z tłuszczów zwierzęcych nie powinno być go więcej niż 10%.


Dzieci do lat trzech powinny jadać masło, oliwę z oliwek, bezerukowy olej rzepakowy, olej słonecznikowy i sojowy. Zaleca się w tym wypadku kupować chude mięso (drób - usuwać skórę), gotować na parze lub w wodzie (nie smażyć), do sałatek dodawać minimalną ilość oliwy czy oleju, kanapki smarować minimalną ilością masła.


Warto serwować dziecku zdrowe przekąski zamiast ciastek, paluszków czy chrupek, np. kanapki z guacamole, frytki z batatów; koreczki z chudym serem, szynką, ogórkiem, papryką; chipsy z jarmużu, faszerowane jajka z nadzieniem z tuńczyka, papryki i szczypiorku, miks orzechów (z tym ostrożnie - warto obserwować dziecko czy nie ma nadwrażliwości), kanapki z własnoręcznie zrobionym hummusem, tosty z masłem orzechowym (przeczytać skład i wybrać o obniżonej zawartości kwasów tłuszczowych) i bananem, pudding z nasionami chia lub pieczona ciecierzyca. Możliwości jej dużo!

Mleko i przetwory mleczne wybierać półtłuste, ponieważ zbyt rygorystyczna dieta dziecka jest niekorzystna.


Pamiętać należy, że mózg i rdzeń kręgowy w 60 proc. składają się właśnie z kwasów tłuszczowych, a każde włókno nerwowe otoczone jest ochronną tłuszczową otoczką.

Tłuszcz dostarcza większe ilości energii niż cukier czy białko, jest także nośnikiem witamin A, D, E i K, a więc pośrednio podnosi odporność organizmu, poprawia stan skóry, wyostrza wzrok, reguluje rytm snu i czuwania, wpływa na krzepliwość krwi. Chroni także organizm przed utratą ciepła oraz jest niezbędny dla prawidłowej pracy hormonów. W dzieciństwie wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają wpływ na rozwój inteligencji.


Warto pamiętać o tym, że komórki tłuszczowe powstają od najmłodszych lat i z wiekiem ich nie ubywa - jedynie pęcznieją lub maleją, więc szczególnie ważne jest aby właśnie w wieku dziecięcym zadbać o to, by nie powstawać ich nadmiar w codziennej diecie.


U noworodków tkanka tłuszczowa stanowi 13% masy ciała. Pod koniec 9 miesiąca życia stanowi już 25-28% jego masy i jest rozmieszczona przede wszystkim podskórnie. Komórki tłuszczowe w pierwszym okresie życia powiększają się głównie przez zwiększenie swojej objętości (hipertrofia), natomiast w okresie dojrzewania przez zwiększenie swojej liczby (hiperplazja).


Należy również mieć na uwadze zdrowe odżywianie już w okresie ciąży, a nawet jej planowania, bo to co je mama i jaki daje przykład znajduje odzwierciedlenie w diecie dziecka. Jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek, bo ,,katowanie" dziecka szpinakiem jeśli go nie lubi też na niewiele się zda. Warto próbować ,,przemycać" lub próbować uczyć dziecka nowych smaków.


Na zakończenie propozycja zdrowej przekąski łatwej do przygotowania.

Powodzenia!


Faszerowane jajka tuńczykiem, papryką i szczypiorkiem


Składniki:

- Jajka-3 jajka

- Tuńczyk w sosie własny-puszka

- Szczypiorek-2 garści

- Papryka-pół




Sposób przygotowania:

Ugotuj jajka na twardo. Wystudzone, przekrój na połówki i wyjmij żółtka. Wymieszaj je z tuńczykiem, pokrojoną w drobną kostkę papryką i szczypiorkiem. Wypełnij połówki jajek nadzieniem i całość posyp świeżym szczypiorkiem.






Autor:

Joanna Pokrzywka

Literatura:


89 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page