top of page

Aktualności

Szukaj
  • Zdjęcie autoraKND

Czym jest Psychodietetyka?

Zaktualizowano: 10 sty 2021

Na początku przedstawmy definicję psychodietetyki wg. Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu:

„Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną, dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z pacjentem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradza się osobom, jakich zmian muszą dokonać aby schudnąć . Ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić”.


Psychodietetyka jest dość nowym nurtem w nauce. Warto podkreślić, że nie jest jakąś odrębną gałęzią, natomiast może być kierunkiem, w którym może pracować dietetyk, psycholog, lekarz oraz inne zawody, pracując z ludźmi pod kątem poprawy zdrowia, samopoczucia i wyglądu.


Osoba specjalizująca się w psychodietetyce łączy w swojej pracy wiele form pomocy, czyli:

- pomoc psychologiczna w zakresie zdrowia i zaburzeń odżywiania,

- pomoc typowo dietetyczna (jadłospisy) ,

- pomoc w aktywizacji fizycznej.


Dość często psychodietetycy muszą współpracować z wieloma pokrewnymi dziedzinami nauki, np. z psychoterapeutami (w przypadku zaburzeń odżywiania, np. anoreksja i bulimia), aby dana współpraca przyniosła oczekiwany cel.



Osoby zgłaszające się do psychodietetyka mają głównie problem z kondycją psychiczną, przeżywaniem emocji, stresu, a także otaczającego ich środowiska. Dochodzi w ten sposób do zaburzeń odżywiania. Należą do nich m.in.: anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, cukrzyca i insulinooporność, zaburzenia endokrynologiczne, choroby nowotworowe, bądź autoimmunologiczne (np. Hashimoto).


To właśnie psychodietetyk pomaga w głównej mierze osobom z zaburzeniami odżywiania. Nawet jeśli nie cierpisz na wyżej wymienione schorzenia, a chcesz po prostu zmienić swoje nawyki żywieniowe, bądź świadomie kształtować sylwetkę, warto skorzystać z pomocy psychodietetyka.


Oprócz opracowania jadłospisu, specjalista w tej dziedzinie ustali proces współpracy z pacjentem oraz przekaże nam informacje na temat zmian nawyków żywieniowych, radzenia sobie z jedzeniem pod wpływem emocji, bądź tworzenie długoterminowych strategii utrzymania masy ciała.



Jak wygląda proces psychodietetyczny ?


a) Pierwszym krokiem jest wstępna rozmowa na temat relacji pacjenta z jedzeniem, jego podejścia, przemyśleń i odczuć na ten temat. Podczas takiej rozmowy pacjent przedstawia swój problem, mówi o swoich potrzebach, opisuje swoją sytuację. Wówczas możemy się dowiedzieć co pacjentowi sprawia największy problem, jakich wymówek stosuje, jakie są jego ograniczenia. Warto podczas takiej rozmowy również poznać jego poziom motywacji i chęci do zmian – im wyższe, tym większa szansa na powodzenie!

Jest to najważniejszy punkt całego procesu zmiany. Natomiast, jeśli pojawi się osoba z zaburzeniami typu depresja, bulimia czy anoreksja, warto włączyć do terapii psychoterapeutę lub psychiatrę.


b) Kolejnym krokiem jest zorganizowanie bardziej wnikliwego wywiadu poprzez wypełnienie szczegółowego formularza i na jego podstawie ustalić konkretny cel, nad którym będziecie wspólnie pracować.

c) Podczas następnych spotkań trzeba na bieżąco sprawdzać postępy pacjenta, oceniać i w razie potrzeby pomóc rozpracowywać. Często z upływem czasu zmiany są mniej spektakularne i za tym idzie, że motywacja opada. Dochodzi również, że po wstępnej poprawie pacjent uważa, że jest wystarczająca i chce przerwać współpracę. Wówczas rolą psychodietetyka jest to, by poprzez rozmowę, dobranie odpowiednich pytań podnieść motywację i chęci do dalszej pracy nad sobą. Zmiany powinny być doprowadzone do końca i mieć efekt długotrwały.


d) Podsumowując współpracę, pacjent wychodzi od specjalisty posiadając zmienione myślenie o swojej osobie, o relacji z jedzeniem. Poczucie własnej wartości, akceptacja siebie i poprawa samooceny są widoczne. Dzięki współpracy z psychodietetykiem pacjent posiada wiarę w swoje możliwości, w zdrowy sposób podchodzi do jedzenia, nie neguje swoich decyzji w każdej chwili, a także odczuwa wewnętrzny sposób i wdzięczność za dotychczasowe dokonania.


 

Autorzy:

Piotr Grela

Kinga Hermina Czochra


Literatura:


87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page